First determine k from the information provided.
280 = 250*e^10k
ln(28/25) = 10 k
k = 0.01133 hr^-1
Now solve this equation for t:
500 = 250e^0.01133t
ln2 = .01133 t
t = 61.2 hours
The number N of bacteria in a culture is given by the model N=250e^kt where t is the time (in hours). If N=280 when t=10 estimate the time for the population to double in size.
1 answer