the minute hand rotates 360° in 60 minutes
or
6° per minute
or
3° in 30 seconds.
area swept by minute hand in one rotation
= π(19^2) = 361π mm^2
so by ratios:
3/360 = area/361π
area = 361π(1/120) = 361π/120 mm^2
= appr 9.45 mm^2
check my arithmetic
The minute hand on a clock is 19mm long.What area does it pass over in 30 seconds.
2 answers
It is very difficult to understand explain or break it down further.