2 pi * (6) = circumference
so
(35/60)(2 pi)(6)
the minute hand of a clock is 6cm long.how far does the end of the hand travel is 35minute
5 answers
i need answer to this question.thanks
22cm
Total angles in a circle is 360.half =180
if you count the minutes of the clock from hand of 1 as 5,2 as 10 till it reaches 35 minutes which will be on the 7 hand.then it will be 360 divided by 12= 30°=180+30=210
length=tita divided by 360 ×2 pie r
=22cm.
if you count the minutes of the clock from hand of 1 as 5,2 as 10 till it reaches 35 minutes which will be on the 7 hand.then it will be 360 divided by 12= 30°=180+30=210
length=tita divided by 360 ×2 pie r
=22cm.
22cm