first the 60 degree rise from 30 to 90
390 J/kg deg * 2.5 kg * 60 deg = 58,500 Joules
now the melt
2.5 kg * 4,000 J/kg = 10,000 Joules
sum = 68,500 Joules
The melting point of a solid is 90.0ºC. What is the heat required to change 2.5 kg of this solid at 30.0ºC to a liquid? The specific heat of the solid is 390 J/kg K and its heat of fusion is 4000 J/kg.
3 answers
The melting point of a solid is 90°C. What is the heat required to change 2.5 kg of this solid at 30°C to a liquid?
The specific heat of the solid is (390 J/(kg.K)) and its heat of fusion is (4000 J/kg).
The specific heat of the solid is (390 J/(kg.K)) and its heat of fusion is (4000 J/kg).
dsd