The length and width of a rectangle are in the ratio of 5:12. If the rectangle has an area of 240 square centimeters, what is the length, in centimeters, of its diagonal?

2 answers

Length / Width = 5 / 12.
Width = X CM, Length = 5/12x cm.
A = X(5/12X) = 240 cm^2.
5/12(X^2) = 240
Multiply both sides by 12:
X^2 = 576
X = 24 cm = Width
5/12X = 5/12(24) = 10 cm = Length
D^2 = W^2 + L^2 = 100 + 576 = 676
D = sqrt(675) = 26 cm = Diagonal.
Similar Questions
    1. answers icon 1 answer
  1. A rectangle is reduced by a scale factor of One-fourth.A large rectangle has a length of 16 and width of 12. A smaller rectangle
    1. answers icon 4 answers
  2. A rectangle is reduced by a scale factor of One-fourth.A large rectangle has a length of 16 and width of 12. A smaller rectangle
    1. answers icon 1 answer
  3. RectanglesThe ratio of the length to the width of one rectangle is proportional to the ratio of the length to the width of a
    1. answers icon 2 answers
more similar questions