To find the cost per serving, we need to divide the total cost by the number of servings.
Cost for 3 servings: $18
Cost for 10 servings: $60
Cost per serving for 3 servings: $18 / 3 = $6
Cost per serving for 10 servings: $60 / 10 = $6
Therefore, the cost per serving is $6.
The Kims are hosting a catered dinner. The cost for 3 servings is $18. The cost for 10 servings is $60. What is the cost per serving?(
1 answer