The Kims are hosting a catered dinner. The cost for 3 servings is $18. The cost for 10 servings is $60. What is the cost per serving?(1 point)

$__per serving

1 answer

To find the cost per serving, we need to divide the total cost by the number of servings.

The cost for 10 servings is $60, so the cost per serving is $60/10 = $6.

Therefore, the cost per serving is $6. Answer: $6_per serving.