To find the cost per serving, we can use the ratio between the number of servings and the cost.
The ratio between the number of servings and the cost is:
3 servings / $18 = 10 servings / $60
To find the cost per serving, we can cross multiply:
3 servings * $60 = 10 servings * $18
180 = 180
Therefore, the cost per serving is:
$18 / 3 servings = $6 per serving
The Kims are hosting a catered dinner. The cost for 3 servings is $18. The cost for 10 servings is $60. What is the cost per serving?(1 point)%0D%0A$ per serving
1 answer