To find the cost per serving, we can divide the total cost by the number of servings.
For the given situation, the cost for 10 servings is $60.
So, the cost per serving is $60/10 = $6.
Therefore, the cost per serving is $6.
The Kims are hosting a catered dinner. The cost for 3 servings is $18. The cost for 10 servings is $60. What is the cost per serving?(1 point) $ per serving
1 answer