The income from a student production was $15,000. The price of a student ticket was $3, and nonstudent tickets were sold at $5 each. Four thousand tickets were sold. How many tickets of each kind were sold?

1 answer

s = 4000 - n

3s + 5n = 15,000

Substitute 4000-n for s.

3(4000-n) + 5n = 15,000

Solve for n, then s.