complete the square to find the vertex if you do not know calculus
16 t^2 -32 t -48 = -h
t^2 - 2 t - 3 = -h/16
t^2 - 2 t = -h/16 + 3
t^2 - 2 t + 1 = -h/16 + 4 = -1/16(h-64)
(t-1)^2 = -(1/16) (h-64)
max height is vertex at t = 1 second and h = 64 ft
c) t^2 - 2 t - 3 = 0
(t-3)(t+1) = 0
t = 3 when h = 0
The height in feet of a projectile with an initial velocity of 32 feet per second and an initial height of 48 feet is a function of time in seconds given by
h(t) = −16t2 + 32t + 48. (a) Find the maximum height of the projectile.
ft
(b) Find the time t when the projectile achieves its maximum height.
t = sec
(c) Find the time t when the projectile has a height of 0 feet.
t = sec
1 answer