The graph shows the cost of T-shirts at a local store.

A sign in the store window advertises 3 t-shirts for $16.50. Which coordinate pair shows the unit rate for the t-shirt sale?
Responses
A (0, 0)(0, 0)
B (1, 5.5)(1, 5.5)
C (2, 11)(2, 11)
D (3, 16.5)

1 answer

The unit rate is the cost per t-shirt. In this case, we know that 3 t-shirts cost $16.50. To find the unit rate, we divide the total cost by the number of t-shirts:

$16.50 รท 3 = $5.50

So, the coordinate pair that shows the unit rate for the t-shirt sale is B: (1, 5.5).
Similar Questions
  1. The graph shows the cost of T-shirts at a local store.A sign in the store window advertises 3 t-shirts for $16.50. Which
    1. answers icon 1 answer
  2. Store A:5|20 10|40 15|60 Store B: 5|18.75 10|37.50 15|56.25 the proportional relationships between the cost and the number of
    1. answers icon 3 answers
  3. Store BCost of Gasoline per Gallon Gallons ($) Cost 5 18.75 10 37.50 15 56.25 The proportional relationships between the cost
    1. answers icon 3 answers
  4. Use the image to answer the question.An illustration shows two graphs depicting cost of gasoline per gallon in dollars in store
    1. answers icon 1 answer
more similar questions