The cost per box of donuts is $8.
The flat rate shipping charge is $2.
The total cost to order 3 boxes of donuts will be $26 (8 * 3 + 2).
The function C(d)=8d+2 represents the cost to order a box of donuts d, including the flat rate shipping charge.
What is the cost per box of donuts?
How much is the flat rate shipping charge?
How much will the total cost be to order 3 boxes of donuts?
1 answer