the fram family decided to plant carrots on the section or land. If they paid $467.25 for 17.8 pounds of carrot seeds, what is the price per pound

in this case, that operation is going to be _____ and we know that because we're asked to calculate a unit rate, or price per _____.

the price of carrot seeds is $____ per pound.

1 answer

To find the price per pound of carrot seeds, you need to divide the total cost by the total weight in pounds.

Here's the calculation:

\[ \text{Price per pound} = \frac{\text{Total Cost}}{\text{Total Weight}} = \frac{467.25}{17.8} \]

Calculating it gives:

\[ \text{Price per pound} = 26.25 \]

So, the answers to your prompts are:

In this case, that operation is going to be division, and we know that because we're asked to calculate a unit rate, or price per pound.

The price of carrot seeds is $26.25 per pound.

Similar Questions
  1. Fill in the blanks!The Fram family decided to plant carrots on one section of land. If they paid $467.25 for 17.8 pounds of
    1. answers icon 1 answer
  2. Fill in the blanks!Dividing with Decimals The Fram family decided to plant carrots on one section of land. If they paid $467.25
    1. answers icon 1 answer
  3. Fill in the blanks and solve the problemDividing with Decimals The Fram family decided to plant carrots on one section of land.
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
more similar questions