The following information is given for ethanol, C2H5OH, at 1atm:

boiling point = 78.4oC Hvap(78.4oC) = 38.6 kJ/mol
melting point = -115oC Hfus(-115oC) = 5.02 kJ/mol
specific heat liquid = 2.46 J/goC

At a pressure of 1 atm, what is H in kJ for the process of condensing a 40.8 g sample of gaseous ethanol at its normal boiling point of 78.4 oC

1 answer

to a liquid at -115 oC?

H = (38.6 kJ/mol + 5.02 kJ/mol) x (40.8 g/46.07 g/mol) = 8.45 kJ