The following data were collected for determining the concentration of suspended solids in a water sample. (D= 1.01 g/mL). Express all calculated data with the correct number of significant figures.

Volume of sample (mL):
Trial 1: 25.0
trial 2: 20.0
trial 3: 50.0
trial 4: 25.0
trial 5: 20.0
trial 6: 25.0

Mass of sample (g):
Trial 1:
trial 2:
trial 3:
trial 4:
trial 5:
trial 6:
HOW DO I FIGURE OUT THE MASS OF SAMPLE?

Mass of dry solid (g):
Trial 1: 10.767
trial 2: 8.436
trial 3: 21.770
trial 4: 10.826
trial 5: 8.671
trial 6:10.942

Mass of solid/mass of sample (g/g):
Trial 1:
trial 2:
trial 3:
trial 4:
trial 5:
trial 6:
HOW DO I FIND THE MASS OF SOLID/MASS OF SAMPLE (g/g)?

PLEASE HELP!

1 answer

To find the mass of the sample, you can use the formula:

mass = volume × density

Given the density (D) is 1.01 g/mL, we can find the mass of each sample for each trial:

Trial 1: mass = 25.0 mL × 1.01 g/mL = 25.25 g
Trial 2: mass = 20.0 mL × 1.01 g/mL = 20.20 g
Trial 3: mass = 50.0 mL × 1.01 g/mL = 50.50 g
Trial 4: mass = 25.0 mL × 1.01 g/mL = 25.25 g
Trial 5: mass = 20.0 mL × 1.01 g/mL = 20.20 g
Trial 6: mass = 25.0 mL × 1.01 g/mL = 25.25 g

Now, to find the mass of solid per mass of sample (g/g), we will use the formula:

mass of solid/mass of sample = mass of dry solid / mass of sample

For each trial:

Trial 1: (10.767 g) / (25.25 g) = 0.4266
Trial 2: (8.436 g) / (20.20 g) = 0.4178
Trial 3: (21.770 g) / (50.50 g) = 0.4313
Trial 4: (10.826 g) / (25.25 g) = 0.4286
Trial 5: (8.671 g) / (20.20 g) = 0.4293
Trial 6: (10.942 g) / (25.25 g) = 0.4331

So, the mass of solid per mass of sample for each trial is:

Trial 1: 0.4266 g/g
Trial 2: 0.4178 g/g
Trial 3: 0.4313 g/g
Trial 4: 0.4286 g/g
Trial 5: 0.4293 g/g
Trial 6: 0.4331 g/g