the floor of a room is rectangle in shape its length is 5 meter and breadth is 4 mete. the area of its four walls is 108 sq.m. find its height

3 answers

First thing I do is draw a picture.
Sur Area of the four walls = 2 x (height of wall x width) + 2 x (height of wall x length), which yields:
108 = 2 x (h x 5) + 2 x (h x 4).

So height = 6 meters
hw+hl = 54

5h+4h = 54

h = 9
Woops I meant 6