Experimental P(head) = 18/30 = 0.6 = 60%
Theoretical P(head) = 1/2 = 0.5 = 50%
The theoretical probability is higher than the experimental probability the coin landing on heads.
The experimental probability of a simple event is P(event) = number of times an event occurs / total number of trials
EXAMPLE: The following line plot shows the students' birthdays in a class. Compare the theoretical and experimental probability.
Based on the data from the class, experimental P(Tuesday) = 5/25 = 1/5 = 0.2 = 20%
Because there are 7 days in a week, theoretical P(Tuesday) = 1/7 = 0.14 = 14%
Please complete the following question:
In experiment, a coin is flipped 30 times and the results are
Heads: 18
Tails: 12
Round your answer to the tenth place (one digit).
Determine the experimental P(head) = __.
Determine the theoretical P(head) = __.
The theoretical probability is ______ the experimental probability the coin landing on heads.
1 answer