R = k / r^(1/2)
200 = k /3
k = 600
if r = 4
R = 600 / 2 = 300
The electrical resistance of wire varies inversely as the square root of the radius. If the resistance is 200 when the radius is 9cm find the resistance when radius is 4cm?
1 answer