1/5 Effort=500
Effort=2500J
useful work=2500-500=???
The efficiency of an electric motor is 20 %. When lifting a body 500 J of energy are wasted. What is the useful work done by the motor?
please and thank u!
5 answers
sir, the answer is supposed to be 125?? is there something wrong
Eff. = Eo/Ei = 0.2.
Eff. = Eo/(Eo+500) = 0.2.
Eo = 0.2Eo+100,
0.8Eo = 100,
Eo = 125J. = Energy out = Useful work.
Eff. = Eo/(Eo+500) = 0.2.
Eo = 0.2Eo+100,
0.8Eo = 100,
Eo = 125J. = Energy out = Useful work.
HENRY THANK YOU MAN
Thanks a lot, Terrific information.
thesis writing service
writing service
thesis writing service
writing service