Average angular accleration =
(change in angular velocity)/(100 years)
Angular velocity = 2 pi radians/24 hours
= 7.276*10^-5
relative change in angular velocity =
(0.840 s/86400 s) = 9.72*10^-6
absolute change in angular velocity
-7.07*10^-10 rad/s
Now go back to the first formula, and divide by the number of seconds in 100 years.
The Earth's rate of rotation is constantly decreasing, causing the day to increase in duration. In the year 2006 the Earth took about .840 s longer to complete 365 revolutions than it did in the year 1906. What was the average acceleration of the Earth during this time? Give your answer in rad/s^2
1 answer