One rotation is 2π radians, so you can set up a ratio
(4π/3) / (2π) = x/24
x = 24(4π/3) / (2π)
= 16
It would take 16 hrs
or
look at it this way:
4π/3 radians = 240°
so it does 240/360 or 2/3 of a rotation
2/3 of 24 hours = 16 hours
The earth rotates on its axis once every 24 hours.
How long does it take Earth to rotate through an angle of 4(pi)/3?
4 answers
R u sure that's right?
1 rotation is 24 hours which is equal to 2pi.
W = 2pi/24
W = pi/12
W = pi/t
Pi/12 = 4pi/3 divided by t
t = 4pi/3 * 12/pi
t = 4/3 * 12
t = 16
W = 2pi/24
W = pi/12
W = pi/t
Pi/12 = 4pi/3 divided by t
t = 4pi/3 * 12/pi
t = 4/3 * 12
t = 16
It’s bigger than black and white, it’s a problem with the whole way of life. Can’t change over night, but we gotta start somewhere-