The doctor ordered an IV infusion of NaCl at 125 ml/hr for the next 48 hours. THe drop factor for the IV tubing is 10.

1) calculate the gtts/min
Answer: 23 gtts/min

2) calculate the total amount of IV fluid the client will receive in 48 hours.

I got 6000 ml....

Anyone check please.

1 answer

125ml/hr= 125ml/hr*1hr/60 min=
= 125/60=2.08

now 2.08 x drop factor=20.8=21drops/min
http://www.dosagehelp.com/iv_rate_drop.html
In 48 hours (48*60 min)=2880 min
volume= 2.08ml/min*2880min=5990ml

How does that compare with dr orders? 125ml/hr * 48 hr=6000