The demand function for a certain brand of CD is given by

p = −0.01x^2 − 0.2x + 10
where p is the wholesale unit price in dollars and x is the quantity demanded each week, measured in units of a thousand. Determine the consumers' surplus if the market price is set at $2/disc. (Round your answer to two decimal places.)

1 answer

2 = −0.01x^2 − 0.2x + 10

200 = -x^2 -20x + 100
x^2 +20x -1000+ 200 = 0
x^2 + 20x -800 =0
(x -20) (x +40) =0
x = 20 using
x = -40 not feasible
ʃ (−0.01x^2 − 0.1x + 10)dx on [0,60] - 20*2

-1x^3/300 -1x^2/10 +10x
-8000/3-400/10+200-40 = 93.33
Similar Questions
    1. answers icon 1 answer
  1. The demand function for a certain brand of CD is given byp = −0.01x^2 − 0.2x + 12 where p is the unit price in dollars and x
    1. answers icon 1 answer
  2. The demand function for a certain brand of CD is given byp = −0.01x^2 − 0.2x + 12 where p is the unit price in dollars and x
    1. answers icon 0 answers
  3. The demand function for a certain brand of CD is given byp = −0.01x^2 − 0.2x + 12 where p is the unit price in dollars and x
    1. answers icon 0 answers
more similar questions