The cost, y, of red grapes can be represented by the equation y=3x, where x is the number of pounds of red grapes.

The grapes shows the costs of green grapes.
Which type of grape costs more per pound?

(Chart: $2 per pound of green grapes)

A. Red and green grapes cost the same
B. Green grapes
C. Red grapes

1 answer

To determine which type of grape costs more per pound, we can compare the cost of red grapes with the cost of green grapes based on the information provided.

From the equation given for red grapes:

\[ y = 3x \]

This indicates that red grapes cost $3 per pound (when \( x = 1 \)).

According to the chart, green grapes cost $2 per pound.

Now, we can compare the costs:

  • Red grapes: $3 per pound
  • Green grapes: $2 per pound

Since $3 (cost of red grapes) is greater than $2 (cost of green grapes), we can conclude that:

C. Red grapes cost more per pound.

Similar Questions
    1. answers icon 1 answer
  1. 1 1.252 2.50 3 3.75 4. 5.00 5 6.25 The cost of Candy Bar A is displayed in the table. The proportional relationship between the
    1. answers icon 1 answer
  2. 1 1.252 2.50 3 3.75 4. 5.00 5 6.25 The cost of Candy Bar A is displayed in the table. The proportional relationship between the
    1. answers icon 2 answers
    1. answers icon 1 answer
more similar questions