The cost, y, of gummy bears can be

represented by the equation y = 1.5x,
where x is the number of pounds of gummy bears.

1 answer

This equation means that the cost of gummy bears is $1.50 per pound. For example, if you want to buy 2 pounds of gummy bears, the cost would be 1.5 * 2 = $3.
Similar Questions
  1. An Ice cream shop offers the following toppings:chocolate chips strawberry sprinkles caramel hot fudge whipped cream gummy bears
    1. answers icon 16 answers
  2. 1 1.252 2.50 3 3.75 4 5.00 5 6.25 The cost of Candy Bar A is displayed in the table. The proportional relationship between the
    1. answers icon 1 answer
  3. 1 1.252 2.50 3 3.75 4. 5.00 5 6.25 The cost of Candy Bar A is displayed in the table. The proportional relationship between the
    1. answers icon 1 answer
  4. 1 1.252 2.50 3 3.75 4. 5.00 5 6.25 The cost of Candy Bar A is displayed in the table. The proportional relationship between the
    1. answers icon 2 answers
more similar questions