The cost of one pencil is $3, and the total cost of three pencils is $9. Which of the following is true? The number of pencils and the total cost are in a proportional relationship because the cost does not increase with the number of pencils. The number of pencils and the total cost are in a proportional relationship because the cost does not increase with the number of pencils. The number of pencils and the total cost are in a proportional relationship because the cost of zero pencils is $0 and it does not increase proportionally with the number of pencils. The number of pencils and the total cost are in a proportional relationship because the cost of zero pencils is $0 and it does not increase proportionally with the number of pencils. The number of pencils and the total cost are in a proportional relationship because the cost increases with the number of pencils. The number of pencils and the total cost are in a proportional relationship because the cost increases with the number of pencils. The number of pencils and the total cost are in a proportional relationship because the cost of zero pencils is $0 and each pencil costs $3. The number of pencils and the total cost are in a proportional relationship because the cost of zero pencils is $0 and each pencil costs $3.

1 answer

The number of pencils and the total cost are in a proportional relationship because the cost of zero pencils is $0 and each pencil costs $3.
Similar Questions
  1. Use the table to answer the question.Cost of Pencils Quantity Cost ($) 48 12.00 24 6.00 12 3.00 6 1.50 Determine the cost for 1
    1. answers icon 19 answers
  2. Use the table to answer the question.Cost of Pencils Quantity Cost ($) 48 12.00 24 6.00 12 3.00 6 1.50 Determine the cost for 1
    1. answers icon 1 answer
  3. Use the table to answer the question.Cost of Pencils Quantity Cost ($) 48 12.00 24 6.00 12 3.00 6 1.50 Determine the cost for 1
    1. answers icon 1 answer
  4. Use the table to answer the question.Cost of Pencils Quantity Cost ($) 48 12.00 24 6.00 12 3.00 6 1.50 Determine the cost for 1
    1. answers icon 1 answer
more similar questions