the cost of 2 bottles of water and 3 pretzels is $16.50 whereas 4 bottles of water and 1 pretzel is $15.50. Find the cost of a water bottle and a pretzel.

3 answers

Per "Bottles of water"=$2.50
Per "Pretzels" =$3.00
per " bottle of water "= $3.00
per " pretzels" = 3.50

2x3.00=6
3x3.50= 10.50
you add them together you get 16.50

for the second part
4x3=12
1x3.50=3.50
you add them together you get 15.50
2w + 3p = 16.50
4w+p = 15.50

double the first:
4w+6p = 33
4w + p = 15.50
subtract them
5p = 17.50
p = 3.50

into the original 2nd:
4w + 3.50 = 15.50
4w = 12
w = 3.00

Water costs $3.00 per bottle, and $3.50 per pretzel