To find the unit price, divide the total cost by the number of padlocks:
$23.80 รท 7 = $3.40 per padlock
Rounded to the nearest cent, the unit price is $3.43 per padlock.
The cost for a pack of 7 padlocks is $23.80.
Find the unit price in dollars per padlock.
If necessary, round your answer to the nearest cent.
1 answer