The average amount of money spent by a person who attended a local sporting event in 2000 was $8.00, of which 75% was the ticket price. In 2005, the average amount of money spent by a person who attended a local sporting event increased by 50%, but the ticket price did not increase. By how many dollars did the non-ticket costs increase from 2000 to 2005?

1 answer

2000: ticket = 0.75 * 8 = 6.00
so non-ticket was 2.00

2005: 1.50*8.00 - 6.00 = 12-6 = 6
non-ticket costs increased by 4.00