The acceleration of gravity on the moon is about 1.6 m/sec2. An experiment to test gravity compares the time it takes objects to reach a speed of 10 m/sec after being dropped from rest. How long does an object dropped on the moon have to fall compared to an object dropped on Earth?

a. 1.6 times as long
b. 6.1 times as long
c. 9.8 times as long
d. 15.7 times as long

1 answer

The product of acceleration and time = 10 m/s.

1.6*t(moon) = 9.8* t(Earth)
t(moon)/t(Earth) = 9.8/1.6 = 6.1