t took Carla 36 minutes to run four miles. Convert this ratio into a unit rate by finding how long it took Carla to run one mile.(1 point)

Responses

19 minutes/mile
one-ninth minutes/mile

9 minutes/mile
9 minutes/mile

9 miles/minute
9 miles/minute

19 miles/minute

9 answers

9 minutes/mile
At a used book sale, Miss Chen bought a box of 20 assorted books for $40. What was the cost per book?(1 point)
Responses

0.5 books/$1.00
0.5 books/$1.00

$0.50/book
$0.50/book

2 books/$1.00
2 books/$1.00

$2.00/book
$2.00/book
It took Liam 15 minutes to ride his bike three miles. Convert this ratio into a unit rate by finding how long many minutes did he take to travel one mile.(1 point)
Responses

5 miles/minute
5 miles/minute

15 minutes/mile
one-fifth minutes/mile

15 miles/minute
one-fifth miles/minute

5 minutes/mile
5 minutes/mile
At Office Mart, a box of 10 ballpoint pens costs $8. What is the unit price?(1 point)
Responses

1.25 pens/$1
1.25 pens/$1

$1.25/pen
$1.25/pen

0.80 pens/$1
0.80 pens/$1

$0.80/pen
$0.80/pen
For a Thanksgiving food drive, volunteers packed 50 boxes of food in 20 minutes. How many boxes did they pack per minute?(1 point)
Responses

0.4 minutes/box
0.4 minutes/box

2.5 minutes/box
2.5 minutes/box

2.5 boxes/minute
2.5 boxes/minute

0.4 boxes/minute
2.5 boxes/minute