Sweet sugar

Weight (lbs.) Price ($)
2.5 0.75
15.0 4.50
30.0 9.00
100.0 30.00
Super Sugar
Weight (lbs.) Price ($)
3.75 1.16
10.0 3.10
25.0 7.75
110.0 34.10

Based on the tables showing the price of buying different amounts of two brands of sugar, Suman determined that Sweet Sugar was the better buy based on price alone. How much money per pound will Suman save if he buys the Sweet Sugar brand?

(1 point)
Suman will save $
per pound if he buys the Sweet Sugar brand.

1 answer

To determine how much money per pound Suman will save, we need to compare the prices per pound of the two brands of sugar.

For Sweet Sugar:
Price per pound = Price ($) / Weight (lbs.)

For Super Sugar:
Price per pound = Price ($) / Weight (lbs.)

Let's calculate the price per pound for each brand:

For Sweet Sugar:
Price per pound = $0.75 / 2.5 = $0.30 per pound

For Super Sugar:
Price per pound = $1.16 / 3.75 = $0.3093... per pound

Therefore, Suman will save $0.3093... - $0.30 = $0.0093... per pound if he buys the Sweet Sugar brand.

Rounding to the nearest cent, Suman will save approximately $0.01 per pound if he buys the Sweet Sugar brand.
Similar Questions
  1. Sweet Sugar Weight (lbs.) Price ($) 2.5 0.75 15.0 4.50 30.0 9.00 100.0 30.00Super Sugar Weight (lbs.) Price ($) 3.75 1.16 10.0
    1. answers icon 13 answers
    1. answers icon 3 answers
  2. Sweet sugar:Weight (lbs) 2.5, 15.0, 30.0, 100.0 Price ($) 0.75, 4.50, 9.00, 30.00 Super sugar: Weight (lbs) 3.75, 10.0, 25.0,
    1. answers icon 3 answers
  3. Use the tables to answer the question.Sweet Sugar Weight (lbs.) Price ($) 2.5 0.75 15.0 4.50 30.0 9.00 100.0 30.00 Super Sugar
    1. answers icon 1 answer
more similar questions