Susie bought 5 kg of flour and 4 kg of sugar for $14.80.If 3/4kg of flour cost as much as 3/5kg of sugar,find the cost of 1kg of sugar.

1 answer

5f+4s = 14.80
(3/4)f = (3/5)s

s = 1.85