These react 1:1; i.e.,
NaOH + HCl ==> H2O + NaCl
So which has the fewer moles? moles = M x L = ?
Use that substance to determine how much NaCl is formed.
Suppose you are going to add 450 mL of a 0.10 mol/L hydrochloric acid solution to 250 mL of a 0.2 mol/L sodium hydroxide solution.
a)Which one is the limiting reactant?
b)What is the theoretical yield of sodium chloride?
4 answers
i don't understand
i would be great to show me the answer , but do it step by step so i understand better
Did you try it? I gave you the first step and you didn't show you did anything with it except to look at it and say "I don't understand."
moles NaOH = 0.2M x 0.250L = 0.050.
moles HCl = 0.1M x 0.450L = 0.045
.........NaOH + HCl ==> NaCl + H2O
initial..0.05...0.045....0.......0
So the 0.045 moles HCl will be used up completely leaving 0.050-0.045 NaOH = 0.005 moles NaOH remaining unreacted. moles NaCl formed = 0.045.
g NaOH = moles NaOH x molar mass NaOH.
And the limiting reagent is .....(the one that's completely used up).
moles NaOH = 0.2M x 0.250L = 0.050.
moles HCl = 0.1M x 0.450L = 0.045
.........NaOH + HCl ==> NaCl + H2O
initial..0.05...0.045....0.......0
So the 0.045 moles HCl will be used up completely leaving 0.050-0.045 NaOH = 0.005 moles NaOH remaining unreacted. moles NaCl formed = 0.045.
g NaOH = moles NaOH x molar mass NaOH.
And the limiting reagent is .....(the one that's completely used up).