The correct answer is 1,440 pounds.
After 4 hours, the amount of algae in the pond will be 90 x 2 = 180 pounds.
After 8 hours, the amount of algae in the pond will be 180 x 2 = 360 pounds.
After 12 hours, the amount of algae in the pond will be 360 x 2 = 720 pounds.
Suppose that the amount of algae in a pond doubles every 4 hours. If the pond initially contains 90 pounds of algae, how much algae will be in the pond after 12 hours?
(1 point)
Responses which is the true correct answer and why
720 pounds
720 pounds
360 pounds
360 pounds
1,440 pounds
1,440 pounds
114 pounds
114 pounds
1 answer