Suppose that the adult dosage for a given medication is 150 milligrams​ (mg) per day for every 9 kilograms​ (kg) of body weight.

​a) At this rate find the daily dose for a man who weighs 117 kg.
​b) If the man is to receive 500 mg of this medication every 8​ hours, is he receiving the proper​ dosage? Why or why​ not? If​ not, how much should he be receiving every 8​ hours?

3 answers

well, 117/9 = 13, so that's 13 "doses"

500 mg/8hr = 1500mg/day
Hmmm. we said he'd need 13 times the base amount
I think this man needs to lose some weight. 260 pounds? Yikes.
13x150=1950 mg/day
3x500=1500 mg
1950/3=650mg/8 hrs. ☺☺☺☺