Suppose that 13 inches of wire costs 84 cents.

At the same rate, how much (in cents) will 33 inches of wire cost?

5 answers

To find the cost of 33 inches of wire, we can set up a proportion based on the given information: 13 inches costs 84 cents.

Using the proportion, we can set up the following equation:

13 inches / 84 cents = 33 inches / x cents

To solve for x (the unknown cost), we can cross-multiply and solve for x.

13 * x = 33 * 84

x = (33 * 84) / 13

x ≈ 213.23

Therefore, 33 inches of wire will cost approximately 213.23 cents.
Jessica drove 715 miles in 13 hours.
At the same rate, how long would it take her to drive 275 miles?
To find out how long it would take Jessica to drive 275 miles, we can set up a proportion based on the given information: 715 miles in 13 hours.

Using the proportion, we can set up the following equation:

715 miles / 13 hours = 275 miles / x hours

To solve for x (the unknown time), we can cross-multiply and solve for x.

715 * x = 275 * 13

x = (275 * 13) / 715

x ≈ 5

Therefore, it would take Jessica approximately 5 hours to drive 275 miles at the same rate.
Jim made $234 for 13 hours of work.
At the same rate, how much would he make for 9 hours of work?
To find out how much Jim would make for 9 hours of work at the same rate, we can set up a proportion based on the given information: $234 for 13 hours.

Using the proportion, we can set up the following equation:

$234 / 13 hours = x / 9 hours

To solve for x (the unknown amount), we can cross-multiply and solve for x.

$234 * 9 = 13 * x

$2106 = 13 * x

Divide both sides of the equation by 13:

x = $2106 / 13

x ≈ $162

Therefore, Jim would make approximately $162 for 9 hours of work at the same rate.
Similar Questions
  1. Suppose that 16 inches of wire costs 64 cents.At the same rate, how many inches of wire can be bought for 48 cents?
    1. answers icon 2 answers
  2. Suppose that inches of wire costs cents.At the same rate, how many inches of wire can be bought for cents?
    1. answers icon 1 answer
  3. Suppose that 12 inches of wire costs 36 cents.At the same rate, how many inches of wire can be bought for 24 cents?
    1. answers icon 1 answer
  4. Suppose that 22 inches of wire costs 88 cents.At the same rate, how much (in cents) will 44 inches of wire cost?
    1. answers icon 1 answer
more similar questions