If 13 inches of wire costs 39 cents, then the cost per inch of wire is 39/13 = 3 cents.
Therefore, 49 inches of wire will cost 49 * 3 = <<49*3=147>>147 cents. Answer: \boxed{147}.
Suppose that 13 inches of wire costs 39 cents at the same rate how much (in cents) will 49 inches of wire cost
1 answer