Suppose contact lenses cost $300 for a year’s supply. Which is less expensive to order per year, paying for 12 months at one time or paying for 1 month at a time?

1 answer

To determine which option is less expensive, we need to compare the total cost of paying for 12 months at one time versus paying for 1 month at a time.

If each year's supply costs $300, then paying for 12 months at one time would be:

$300

Paying for 1 month at a time would be:

$300 / 12 = $25 per month

Therefore, paying for 1 month at a time would be less expensive, as it would cost $25 per month compared to the total cost of $300 for 12 months.