To find out which option is less expensive, we need to compare the total cost of each option over a year.
If you pay for a year's supply at one time, the cost would be $300.
If you pay for 1 month at a time, the cost would be $30 x 12 = $360.
Therefore, paying for a year's supply at one time is less expensive.
Suppose contact lenses cost $300 for a year’s supply or $30 for a month’s supply. Which is less expensive to order per year, paying for 12 months at one time or paying for 1 month at a time?(1 point)%0D%0A month(s) at a time
1 answer