Suppose contact lenses cost $300 for a year’s supply or $30 for a month’s supply. Which is less expensive to order per year, paying for 12 months at one time or paying for 1 month at a time?

1 answer

To determine which method is less expensive, we need to compare the total cost of ordering 12 months at one time versus ordering 1 month at a time.

If the lenses cost $30 for a month's supply, then the cost for 12 months at one time would be 12*30 = $<<12*30=360>>360.

Comparatively, if the lenses cost $300 for a year's supply, then ordering 12 months at one time would cost $300.

Therefore, ordering 12 months at one time is less expensive as it costs $300 compared to $360 for ordering 1 month at a time.