Suppose a 1800-kg car passes over a bump in a roadway that follows the arc of a circle of radius 18.4 m as in the figure shown below.
(a) What force does the road exert on the car as the car passes the highest point of the bump if the car travels at 9.24 m/s? (Neglect any friction that may occur.)
magnitude
im getting 8352.156N but it is incorrect i did 1800*9.24^2/18.4 and i got 8352.156N
2 answers
N = ma= mg+ mv²/R=1800•9.8+ 1800•9.24²/18.4 =9792.16 N
no this is the correct answer :
N = ma= mg- mv²/R=
1800•9.8-1800•9.24²/18.4 =9287.84 N
N = ma= mg- mv²/R=
1800•9.8-1800•9.24²/18.4 =9287.84 N