The function rule for the cost of n pounds of strawberries can be written as:
Cost(n) = 0.75n - 0.40
To find out how much 20 pounds of strawberries would cost, substitute n = 20 into the function rule:
Cost(20) = 0.75(20) - 0.40
Cost(20) = 15 - 0.40
Cost(20) = $14.60
Therefore, 20 pounds of strawberries would cost $14.60.
Strawberries are on sale for $0.75 a pound, and you have a coupon for $0.40 off your total purchase. Write a function rule for the cost of n pounds. How much would 20 pounds of strawberries cost? (1 point)
1 answer