Store BCost of Gasoline per GallonGallons ($) Cost5 18.7510 37.5015 56.25The proportional relationships between the cost and the number of gallons of gasoline for Store A and Store B are displayed in the graph and table. Which store has the better buy for a gallon of gasoline? Enter 1 for Store A. Enter 2 for Store B.(1 point) has the better buy for a gallon of gasoline.

1 answer

To determine which store has the better buy for a gallon of gasoline, we need to calculate the cost per gallon for both stores.

For Store B:

  • The costs given are:
    • 5 gallons: $18.75 → 18.75 / 5 = $3.75 per gallon
    • 10 gallons: $37.50 → 37.50 / 10 = $3.75 per gallon
    • 15 gallons: $56.25 → 56.25 / 15 = $3.75 per gallon

From Store B, the cost per gallon of gasoline is consistently $3.75.

Now, if Store A's price per gallon is not provided in your query, we cannot compare the two without that information. However, if Store A also has a price per gallon above or below $3.75, that will determine the better buy.

If Store A's price per gallon is higher than $3.75, then Store B is the better buy (enter 2). If it is lower, then Store A is the better buy (enter 1).

Please provide the price for Store A if you want a conclusive answer. Otherwise, based on the information given, Store B has a cost of $3.75 per gallon.