Sorry to post this again, not sure if it was seen.
If someone has the time to help with the following question it would be really helpful.
Posted by Nancy on Monday, September 22, 2014 at 9:55am.
The problem is
209/83bi+64/28NI=272/111Rg+1/0n
How to calculate the energy change in J/mol reactants?
AMU amounts:
Bi=208.980384
Ni= 63.927969
Rg=272.1535
What I have done is
1. subtract products from reactants.
2. multiply the result by 1.66054x10^-27kg
3. multiply that by 8.98x10^16 (which is c^2 in e=mc^2
4. multiply that result by 6.022x10^23
The answer is 1.03x10^11. But I am not getting that.
can someone explain how to do this problem? I keep getting the following answer which by the book is wrong:
1. difference between reactant and products=.253807 amu
2. .253807 x 1.66054x10^-27=4.2145x10-28
3. 4.2145x10-28x8.98x10^16=3.784x10-11
4. 3.784x10-11 x6.022x10^23=2.279x10^13
The book has 1.03x10^11. Why??