To find the unit rate, we divide the total cost by the number of red peppers purchased.
Unit rate = Total cost / Number of red peppers
Unit rate = $5.40 / 9 = $0.60
The unit rate is $0.60 per red pepper.
To write an equation relating the cost in dollars c to the number of red peppers p, we can use the unit rate.
c = p * unit rate
c = p * $0.60
Sophia bought 9 red peppers for $5.40.
Find the unit rate. Then use the unit rate to write an equation relating the cost in dollars c to the number of red peppers p.
1 answer