Some students are making muffins to sell to earn money to go on a school trip.The students use two and two- thirds cups of flour and three eggs for every dozen muffins they make. The students make eight dozen muffins. How many cups of flour and how many eggs do the students use to make the muffins? The students sell all the maffins for two for ninety-five cents. How much money do the students earn to go on the school trip? Show all your mathematical thinking.

2 answers

flour=2 2/3 x 8
egges=3 x 8

money=.95/2 * 8*12
21