Solve the problem.



How much is one egg, if eggs sell for $1.08 a dozen?



$Blank Space __________

1 answer

The price given is for a dozen eggs. To find the price of one egg, we need to divide the price of a dozen by the number of eggs in a dozen.

There are 12 eggs in a dozen, so $1.08 divided by 12 equals $0.09.

Therefore, one egg costs $0.09.