Solution of a bicycle wheel with diameter of 65cm, during the journey the wheel makes 1000 complete revolution.how many meters does the bicycle travel

1 answer

1 rotation would be 1 circumference of the wheel
1 rot. = πd = 65π cm
so 1000. rot = 65000π cm = 650π metres or appr 2042 metres